Πρόγραμμα Πρόληψης

137ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΝΑΙΑ» αποφάσισε να υλοποιηθούν στο σχολείο μας προγράμματα κοινωνικής και συναισθηματικής αγωγής.

Η φιλοσοφία των προγραμμάτων που υλοποιεί το Κέντρο Πρόληψης βασίζεται στην ενεργητική συμμετοχή και δράση των παιδιών. Οι δράσεις αυτές στοχεύουν στην ανάπτυξη προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, στην υιοθέτηση θετικών στάσεων ζωής και στη ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας πάνω σε θέματα και προβλήματα που αφορούν όλους μας.

Ιδιαίτερα τα προγράμματα που θα υλοποιηθούν στο σχολείο μας έχουν ως στόχους την ανάπτυξη και καλλιέργεια κοινωνικών δεξιοτήτων στους μαθητές, την συναισθηματική ενδυνάμωση και ενίσχυσή τους, την πρόληψη και αντιμετώπιση δυσκολιών μάθησης και συμπεριφοράς και συνολικά, τη δημιουργία ενός ασφαλούς σχολικού περιβάλλοντος για όλα τα παιδιά.

Στους πίνακες που ακολουθούν μπορείτε να ενημερωθείτε για τις μέρες υλοποίησης του προγράμματος ανά τάξη ή τμήμα, τη διδακτική ώρα που θα απασχολούνται οι μαθητές καθώς και την υποενότητα που θα αναλύεται κάθε φορά.

Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται από το Στέλεχος Πρόληψης κ. Νάντια Δήμα, (Ψυχοπαιδαγωγός,MSc) την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη βοήθειά της.

Παντελής Παππάς

Κατηγορία: